HISTORIA RASY
ANATOMIA RASY
WZORZEC RASY
METRYKA
RODOWÓD
FAZY ROZWOJU
ABC OWCZARKA
OBLICZA OWCZARKA
ŻYWIENIE
PORADY
ZDROWIE
GALERIA
PRASA - HISTORIA
Czy żywienie ma wpływ na choroby stawów?
Zwyrodnieniowe choroby stawów jak dysplazja i osteroporoza nie są rzadkością u psów. Mimo wybitnych predyspozycji, czynniki związane z odchowaniem i żywieniem psa mogą mieć wpływ na powstanie i rozwój choroby. Tak zwane glukozoaminoglikany mają przy tym szczególne znaczenie.
Psy we wszystkich okresach wiekowych mogą zapadać na choroby stawów. Nawet ze względu na Ustawę o Ochronie Zwierząt człowiek odpowiedzialny za psa powinien uczynić wszystko (z rozsądnym nakładem środków), aby uchronić go przed tymi chorobami, które są przewlekle zwyrodnieniowe, bolesne i ograniczające żywotność. Hodowcy tych tak zwanych ujemnie predysponowanych ras, którzy przykładają dużą wagę do swego imienia i zawodnicy startujący z psami, którzy powinni mieć jak najdłuższe zadowolenie ze swoich psów powinni się na poważnie zająć zależnością pomiędzy rozwojem zwyrodnieniowych chorób stawów, a środkami, które temu mogą zapobiec.
W praktyce lekarskiej wybijają się od lat dwie choroby stawów, które w przeważającej mierze dotyczą psów o dużej masie i które w swoim pochodzeniu są podobne: dysplazja stawów biodrowych (HO) I osteochondrosis disse-cans (OCD). Głównym tematem tego artykułu powinno być powstawanie HO, gdyż występuje ona częściej niż OCD
( więcej ... )
Zdrowie i żywienie
Na temat żywienia i zdrowia psów napisano wiele artykułów. Jest również dostępna szeroka literatura, gdzie szczegółowo autorzy opisują procesy trawienne, wchłanianie substancji odżywczych itp. Moim celem jest, w sposób prosty i przystępny, przedstawienie jak dobrać karmę dla psa i na co zwrócić uwagę, by szczenię rosło zdrowo i prawidłowo. Pomijam w tym artykule opis wad genetycznych jak np. dysplazje ( choć i tu odpowiednio dobrane żywienie i preparaty uzupełniające mogą poprawić komfort życia psa ).
W mojej prawie 20-letniej praktyce miałam do czynienia niestety, z dużą ilością psów z problemami w rozwoju stawów, zaburzeniami wzrostu, problemami z nie "stojącymi" uszami. Oprócz podłoża genetycznego, przyczyna problemów to także nieodpowiednie żywienie. Żywienie niezgodne z aktualnym zapotrzebowaniem organizmu.
Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Są jednak stałe czynniki, jak choćby pewne nawyki żywieniowe, serwowane psom przez właścicieli. Jeśli dodamy do tego ogrom dostępnych na rynku gotowych karm, gdzie każdy chce pokazać swój produkt w najlepszym świetle, reklamy, super ceny, to zdarza się, że "po drodze" sam pies i jego potrzeby stają się mało ważne.
( więcej ... )
© Klub Owczarka Niemieckiego, Realizacja: MetSoft