HISTORIA RASY
ANATOMIA RASY
WZORZEC RASY
METRYKA
RODOWÓD
FAZY ROZWOJU
ABC OWCZARKA
OBLICZA OWCZARKA
ŻYWIENIE
PORADY
ZDROWIE
GALERIA
PRASA - HISTORIA
ABC budowy owczarka niemieckiego
Tak jak głowa owczarka niemieckiego ma decydujące znaczenie przy określeniu wyrazu rasy i piętna płci, tak budowa anatomiczna jego korpusu stwarza podstawowe warunki do tego, aby mógł być on psem, którego podstawowym sposobem ruchu jest kłus, w którym może on bez nadmiernego zmęczenia pokonywać długie przestrzenie.
( więcej ... )
ABC owczarka niemieckiego - Aparat ruchu
Owczarek niemiecki jest psem użytkowym, którego jedną z podstawowych cech jest zdolność do szybkiego pokonywania znacznych odległości bez oznak nadmiernego zmęczenia. Psy mają trzy podstawowe rodzaje ruchu: krok - kłus - galop. Jest to nazewnictwo zapożyczone z hippiki, gdzie chód nazywany jest "stęp", a ponadto wyodrębnia się tam wyższy stopień galopu, którym jest "cwał". Z tych trzech "kynologicznych" rodzajów ruchu najbardziej ekonomicznym, najmniej męczącym jest "krok", ale nie zapewnia on szybkości przemieszczania się. W przeciwieństwie do niego najszybszym, ale i najbardziej eksploatującym siły, a zatem możliwym jedynie na krótkim dystansie jest "galop". Ten pierwszy sposób ruchu jest charakterystyczny dla psów ozdobnych, które majestatycznie poruszają się po pokojach w krótkich przerwach w drzemce na kolanach ich pańć. Drugi jest typowy dla chartów, które muszą w krótkim czasie doścignąć uciekającą zdobycz. Pozostaje trzeci rodzaj ruchu, w którym pies przemieszcza się w miarę szybko, ale nie traci zbyt dużo energii. Jest to typowy rodzaj ruchu owczarka niemieckiego i dlatego można mówić, iż owczarek niemiecki jest kłusakiem.
( więcej ... )
ABC owczarka niemieckiego - Głowa
Jak powinien być zbudowany owczarek niemiecki?
Jaką powinien mieć psychikę? Co się zmieniło w trakcie 100 lat istnienia hodowli owczarka niemieckiego? Na te i związane z tym pytania i problemy postaram się odpowiedzieć w cyklu artykułów pod ogólną nazwą "ABC owczarka niemieckiego":
Będą one przybliżeniem i rozwinięciem suchego, a czasami nie za bardzo zrozumiałego tekstu wzorca rasy. Mam nadzieję, że pozwolą na prawidłowe spojrzenie zarówno na najważniejsze cechy budowy anatomicznej jak i psychiki owczarka. Cykl tych artykułów rozpoczynam nie od ogólnych proporcji budowy, tak jak to nakazywałaby kolejność opisów we wzorcu, lecz od tego elementu budowy, który jest niewątpliwie najbardziej, nawet dla laika, charakterystyczny dla naszej rasy i na który należy bezwzględnie położyć duży nacisk szczególnie przy ocenie psów.
( więcej ... )
© Klub Owczarka Niemieckiego, Realizacja: MetSoft